مقالات برنج

بهترین ظرف برای نگهداری برنج چیست؟

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که برنج یک سال خود را به خاطر هزینه کمتر به صورت کلی از عمده فروشان خریداری میکنید  به شما پیشنهاد میکنیم این مطلب را حتما بخوانید.

نگهداری برنج در خانه معمولا یکی از کار های سخت است . نگهداری از این برنج علاوه بر فضایی که اشغال میکند و باید دارای شرایط خاص باشد جلوه نامناسبی برای آشپزخانه ها خواهد داشت. بهترین جا برای نگهداری برنج کیسه های نخی است.

مزایای نگهداری برنج در کیسه های نخی:

معمولا برنجی که از بیرون خریداری میکنید اگر از شرکت معروفی نباشد دارای کیسه های پلاستیکی است. به خاطر قیمت بالای این کیسه ها کمتر پیش می آید که برنج را در آنها بفروشند. در زیر بخشی از مزایای کیسه های نخی در نگهداری برنج را برای شما خواهیم گفت.

  • برخلاف کیسه های پلاستیکی این کیسه ها رطوبت را به خود جذب نمیکنند.
  • از لحاظ استحکام نیز از کیسه های پلاستیکی بهترند و دیرتر پاره میشوند.

قاعدتا امکان قرار دادن کیسه های برنج در آشپزخانه و در دیدرس افراد کار مناسبی نخواهد بود. در اینجا بحث استفاده از ظروف مخصوص نگهدرای برنج به میان خواهد آمد. استفاده از این ظروف نیز دارای شرایط خاص است. این ظرف های مخصوص از چند نظر مانند جنس ، گنجایش  شفافیت و استحکام قابل بررسی هستند.

همانطور که اشاره کردیم بهترین مکان برای نگهداری برنج ها در فضایی خنک و خشک است ؛ در غیر این صورت برنج دچار آفاتی مانند شپشک  و کرم خواهد شد. شما میتوانید برنج مورد نیار خود را بسته به اندازه ظرف جداکرده و مابقی را در کیسه های نخی و دور از رطوبت و در جایی خنک نگهدارای کنید.

ظروف نگهداری برنج ایرانی و خارجی

ظروف پلاستیکی:

برنج را میتوان در ظروف پلاستیکی نگهداری کرد. یکی از ویژگی های این ظروف این است که دارای فضایی خشک هستند.سعی کنید در انتخاب این ظرف ها دقت لازم را داشته باشید و از ظرف های پلاستیکی دست اول برای این مورد استفاده کنید. برنج از لحاظ عطر محصولی بسیار حساس است و در صورتی که بسته ای شیمیایی قرار بگیرد امکان تغیر عطر برنج وجود خواهد داشت.

ظروف شیشه ای

یکی دیگر از مناسب ترین جاها برای نگهدرای برنج ظروف شیشه ای است. این ظروف به دلیل نداشتن مواد شیمیایی بسیار مناسب هستند.در این باره باید نکاتی مانند نگهداری آن دور از نور خورشید و داشتن درب توجه کنید.

ظروف فلزی

نگهداری برنج در این ظرف ها پیشنهاد نمیشود همانند دو مورد بالا نیست اما میتوان از آنها برای نگهداری این محصول استفاده کرد. البته در صورتی که این ظرف ها دارای دو لایه و لایه داخلی از پلاستیک یا شیشه باشد استفاده ازآنها بلامانع است.

نکته ای که دراین باره باید مورد توجه قرار بگیرد این است که قبل از ریختن برنج درون این ظروف حتما از خشک بودن آن ها اطمینان حاصل کنید و در محیط های سرد و خشک نگهداری کنید.

درصورتی که تجربه ای درباره نگهداری برنج در ظروف دارید میتوانید از بخش نظرات برای ما ارسال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن