اخبار برنج

کاهش ارزش روپیه پاکستان ، دلیل افزایش صادرات برنج

پاکستان چهارمین کشور بزرگ تولیدکننده و صادر کننده برنج است که بر اساس آمار های رسمی در بیش از ۲٫۸۹ میلیون هکتار از شالیزار های این کشور به کشت برنج اختصاص دارد و این مقدار چیزی در حدود ۱۰ درصدر از کل زمین های زیر کشت این کشور است. پاکستان هر سال حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم برنج تولید میکند که ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلوگرم آن صادر میشود و ارز آوری مناسبی را برای این کشور به همراه دارد.

درآمدی سالانه ای که این تجارت برای پاکستان سود آوری دارد مبلغی در حدود ۲ میلیارد دلار است. در چند ماه اخیر ارزش روپیه که پول رایج در این کشور است کاهش داشته است و این مورد باعث افزایش قیمت برخی اجناس شده است اما این شرایط برای صادر کنندگان این محصول بسیار مناسب بوده است و مقدار برنج صادرانی خود را ۴۳ درصد افزایش دهند. در ۴ ماه اخیر ۶۳۰ میلیون دلار از طریق صادرات برنج ارز آوری به همراه داشته است که این مقدار در چهار ماه سال گذشته ۴۴۰ میلیون دلار بوده است.

کاهش ارزش روپیه پاکستان ، دلیل افزایش صادرات برنج

برنج های صادراتی پاکستان به کشور های مختلفی از جمله ایران ، چین ، قطر ، عمان و کنیا صادرمیشود و انتظار میرود که میزان صادرات این محصول در پاکستان به مبلغ ۳ میلیارد دلار برسد.

ایران یکی از واردکنندگان برنج های پاکستانی است که در سال ۲۰۱۰ بیش از ۸۰۰ هزار تن برنج باسماتی وارد کشور شد و این مقدار در سال ۱۳۹۷ به ۶۰ هزار تن کاهش یافت. از عوامل کاهش این مقدار نیز مشکلات تحریم و نبود کانال بانکی بین دو کشور است. لازم به ذکر است که ایران از بزرگ ترین واردکنندگان برنج است که به صورت سالانه مبلغ ۲ میلیارد دلار را برای این محصول هزینه میکند.

چین و کنیا هم از دیگر بزرگ ترین خریداران برنج این کشور هستند و کنیا در طی ۸ ماه گذشته ۳۲۳ هزار تن برنج به ارزش ۱۱۸ میلیون دلار خریداری کرده است و چین نیز برنج های غیر باسماتی این کشور را وارد کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن