برنج ایرانی

برنج دمسیاه + قیمت

قطعا نام برنج دمسیاه را شنیده اید. این برنج یکی از باکیفیت ترین برنج های شمال کشور است که بیشتر در استان گیلان کاشته میشود.در این مطلب از سایت بانک اطلاعاتی برنج به سراغ این برنج کمیاب و باکیفیت آمده ایم . با ما همراه باشید.

برنج دمسیاه چیست؟

این برنج یکی از انواع برنج های کیفی شمال کشور است که بیشتر در استان گیلان کاشته میشود و  نوع عطری محسوب میشود. این برنج از گونه برنج های صدری است و برخی آن را با نام طارم دمسیاه نیز می شناسند.

دلیل کمیاب بودن این برنج را میتوان عوامل زیر دانست:

  • بهره وری این برنج نسبت به برنج های دیگر کمتر است و مقدار کمی در هر هکتار میدهد
  • سختی های کشت این برنج زیاد است و نیاز به آب زیاد و همچنین زمین باکیفیت دارد و لازم به ذکر است که حدود ۱۰۰ الی ۱۱۰ روز برای رشد کامل این برنج زمان نیاز است که در مقایسه با سایر برنج ها زیاد تر است
  • قیمت این برنج بالاتر است و به دلیل نداشتن بازار مناسب کشاورزان رغبت به کاشت این برنج نمیکنند

ویژگی های برنج دم سیاه

این برنج دارای رنگ سفید متمایل به کرم است و طول دانه ان ۷٫۵ میلیمتر و عرض آن ۱٫۸۷ میلیمتر است که کوتاه محسوب میشود اما بعد از پخت اندازه آن به ۱۲٫۱۵ میلیمتر میرسد که بسیار عالی است. 

برنج دمسیاه دارای عطری بسیار قوی است و در هنگام پخت خوب ری میکند و برنج نرم خواهد شد. بعد از سردشدن برنج اثری از سفت شدن ان مشاهده نمیکنید

بعد از پخت برنج دمسیاه اصل یکدست و خوش پخت میشود و عطر و طعم آن بسیار جلب توجه میکند و بهترین گذینه برای مراسم ها و مهمانی هاست.

همین ویژگی هایی که اشاره کردیم باعث محبوبیت این برنج شده است.

برنج دمسیاه

این برنج بیشتر در استان گیلان و همچنین شهر های آستانه اشرفیه و لاهیجان و رشت به دلیل کیفیت بالای زمین های کشاورزی کشت میشود. ممکن است در شهرستان های دیگر یا استان مازندران نیز این برج کشت شود اما مرکز اصلی این برنج شهرهای ذکر شده است

علت نامگذاری:

همه برنج ها به دلیلی نامگذاری شده اند. مثلا برنج هاشمی و علی کاظمی به خاطر کاشف آن نامگذاری شده اند. درباره برنج دمسیاه نیز گفته میشود که به خاطر رنگ سیاه دم شلتوک آن به این نام خوانده میشود.

قیمت برنج دم سیاه:

این برنج به دلیل کیفیت بالای دانه ها و خوش طعم بودن و همچنین  کمیاب بودن دارای قیمت بالاتری نسبت به مورد های مشابه است. برخی نیز از عدم آگاهی مشتریان سوء استفاده کرده و برنج های مشابه را به نام برنج دمسیاه به فروش میرسانند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن