برنج ایرانی

برنج فجر + قیمت

برنج های پرمحصولی که توسط سازمان تحقیقات برنج کشور به کشاورزان معرفی میشود معمولا برای تنظیم بازار است و مقدار بسیار بالایی محصول میدهند و فقط به مقدار محصول و اندازه آن اهمیت میدهند اما کاستی ای که در این برنج ها وجود دارد عطری نبودن آن است. شما کمتر برنج اصلاح شده تراریخته را پیدا خواهید کرد که در کنار کیفیت بالا دارای عطر مناسب نیز باشد. در سال ۱۳۷۶ سازمان تحقیقات برنج به این مشکل مربوط به برنج های پرمحصول پی برد و برنج جدیدی را به کشاورزان معرفی کرد که دارای ویژگی عطری بودن بود! این برنج در راستای بهبود بهره وری برنج معرفی شده است.

یکی از مشکلاتی که برنج های پرمحصول دارند تراریخته بودن آنهاست که برنج های اصیل ایرانی را اصلاح ژنتیکی کرده و برنج جدیدی را تولید میکنند . در برنج فجر مشکل عطری نبودن تا حدودی رفع شده است. البته نباید انتظار مقایسه این برنج با برنج های باکیفیت ایرانی را داشته باشیم.

برنج فجر + قیمت

ویژگی ظاهری و پخت برنج فجر

پس از معرفی این برنج و اشاره به تاریخچه آن نوبت به معرفی ویزگی های ظاهری آن خواهد رسید. این برنج در هنگام برداشت دارای ۸٫۰۲ میلیمتر طول و ۱٫۹ میلیمتر عرض است که در نوع خود اندازه مناسبی است. در هنگام پخت نیز این برنج خوب ری میدهد و اندازه آن به ۱۰٫۳ میلیمتر خواهد رسید. لازم به ذکر است که ظاهر این برنج شبیه به طارم و صدری است.

درباره رنگ این برنج نیز میتوان گفت که سفید کدر رنگ است و ظاهر آن به دلیل این که سمت انتهای آن باریک میشود شبیه به خنجر است

برنج فجر + قیمت

درباره پخت این برنج نیز اشاره کردیم که به اندازه ۱۰٫۳ میلیمتر خواهد رسید که مناسب است و عطر خوبی نیز داراست اما بعد از پخت مقداری خشک شده و نگهداری از ان را سخت میکند.

این برنج بیشتر در استان گیلان کشت خواهد شد البته در استان مازندران به ویژه در شهر آمل نیز تولید میشود.

این برنج دارای قیمت پایین تر است و به دلیل شباهت ظاهری با برنج های باکیفیت معمولا اقدام به مخلوط کردن آن میکند که قابل شناسایی نیست و بعد از پخت متوجه دو گانه شدن برنج پخته شده میشوید.

قیمت پایین این برنج باعث شده است که در نزد افراد محبوب شده و در سفره های ایرانی جای خود را باز کند اما برای استفاده در مجالس و مهمانی ها مناسب نخواهد بود زیرا از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. این برنج بهتری گذینه برای استفاده در غذاهایی مانند شیربرنج و شله زرد و امثال آن است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن