اخبار برنج

تا پایان سال باید ۴۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شود.

در چند ماه اخیر قیمت برنج خارجی بسیار افزایش یافته است و از دلایل این امر میتوان به ممنوعیت واردات و همچنین عدم تخصیص ارز به این کالای اساسی دانست.
مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج درباره افزایش قیمت برنج نیز گفت ۲۰۰ تن برنج در بنادر دپو شده است با موافقت وزیر صنعت ، معدن و تجارت ۱۰۰ تن آن در بازار توزیع شده است و درباره ۱۰۰ تن باقی مانده هنوز تصمیم گیری نشده است.

واردات 450 هزار تن برنج

قیمت برنج هندی در هنگام واردات ۷ هزار تومان و برای مصرف ۸ هزار تومان است و برنج پاکستانی نیز به ترتیب ۷ هزار و ۷۳۰ و ۸ هزار و ۹۰۰ تومان است که همکنون با قیمت هایی بسیار بالا تر در حدود ۱۲ هزار تومان به فروش میرسد.
در ماه های پایانی سال تقاضای این کالای اساسی افزایش یافته و در صورتی که نتوان برنج بازار را تامین کرد باعث افزایش قیمت خواهد شد. امید است با پایان دوره ممنوعیت واردات از التهاب بازار در این زمینه کاسته شود.
بر اساس آمار از ابتدای سال تا کنون ۱ میلیون تن برنج وارد کشور شده است که ۴۵۰ هزار تن دیگر برای ماه های پایانی سال نیاز است.
مقدار زیادی از برنج داخل توسط استان های مازندران و گیلان تامین میشود و با توجه به افزایش تولید این محصول در سال اخیر انتظار کاهش واردات برنج میرفت اما بر اساس آمار ۶ دهک از اقشار کشور برنج خارجی مصرف میکنند و دلیل این امر را میتوان قیمت بسیار پایین تر آن اشاره کرد.
امید است با واردات برنج خارجی تا پایان سال نوسانی در حوزه برنج نداشته باشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن