برنج ایرانی

برنج خزر + قیمت

تعداد ارقام برنج های پرمحصول بسیار زیاد است رفته رفته در حال تکمیل این ارقام درون سایت بانک اطلاعاتی برنج هستیم. امیدواریم بتوانیم لیست تمامی برنج های ایران را به همراه مشخصات در این سایت داشته باشیم. امروز به سراغ یکی از برنج های موجود در بازار آمده ایم که ممکن است نام آن را شنیده باشید. با ما در معرفی برنج خزر همراه باشید.

معرفی برنج خزر

خزر نیز همانند سایر برنج های پرمحصول اصلاح ژنتیکی شده است . تراریخته محسوب میشود. این برنج توسط سازمان تحقیقات برنج شهرستان رشت به کشاورزان معرفی شد  به دلیل مقدار محصول بالا مورد توجه کشاورزان قرار گرفت. اما موردی که باعث افت محسوس این برنج در بازار کرد عدم وجود عطر در این برنج است.

خزر  توسط موسسه تحقیقات برنج گیلان معرفی شد و به همین دلیل نیز بیشتر در این استان و شهرستان های تالش و استانه اشرفیه کاشته میشود اما به دلیل انطباق پذیری و سازگاری این برنج با زمین های استان مازندران در برخی از شالیزار های این استان نیز به صورت محدود کشت میشود.

از لحاظ ظاهری شبیه به برنج صدری و طارم است و به همین دلیل مورد سوء استفاده تاجران برنج قرار گرفته است و اقدام به مخلوط کردن این برنج با نوع باکیفیت آن میکنند و با قیمت پایین تر به فروش میرسانند. دیده شده است که برنج طارم را به  زیر قیمت خرید و معمول آن میفروشند بنابراین قیمت پایین برنج ها نشان از مخلوط کردن آن دارد . البته این مورد درباره تمام فروشندگان صدق نمیکند.

طول دانه این برنج ۷٫۳۹ میلیمتر و عرض آن ۱٫۹۱ است که پس از پخت طول آن به ۹٫۹۱ میلیمتر نیز خواهد رسید. از لحاظ ظاهری نیز قلمی و دانه بلند است.

به دلیل عطری نبودن برای مصرف در مجالس پیشنهاد نمیشود و شما میتوانید این برنج را در غذاهای مانند شله زرد و شیربرنج و غذاهایی که برنج جزو عنصر اصلی آن نیست استفاده کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن