اخبار برنج

محدود ۳ ساله کاشت برنج در کشور (فقط در دو استان گیلان و مازندران)

با وجود این که کشور ایران در منطقه ای بسیار کم آب قرار گرفته است و خشکسالی مشکلی بزرگ برای کشاورزان ایجاد کرده است اما همچنان در مناطقی اقدام به کاشت برنج که یک محصول غرقابی است میشود. معاون وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه کنفرانس سازگاری با کم آبی گفت موضوع محدودیت کاشت برنج فقط در دو استان گیلان و ماندران مورد بررسی قرار گرفت و بعد از تصویب ابلاغ خواهد شد.

نظر معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره محدودیت 3 ساله کاشت برنج

از اعضای مهم این کارگروه میتوان به رئیس سازمان محیط زیست ، وزیر نیرو ، وزیر جهاد کشاورزی ، معاون سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان هواشناسی اشاره کرد که تصمیمات در حوزه های کشاورزی و صنعتی و … گرفته خواهد شد

اکبری درباره این که این تصمیم در سال پربارش گرفته شده است و بارش های امسال در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده است نیز اشاره کرد که بارش های ناگهانی از جمله ویژگی های اقلیم های خشک است و ممکن است در چند سال بعد شاهد خشک سالی باشیم. بر این اساس نمیتوان برنامه ریزی های کوتاه مدت انجام داد.

 وی گفت ما در سه سال آینده محدودیت کشت برنج را داریم نه ممنوعیت. در محدودیت اگر در استانی غیر از گیلان و مازندران اقدام به کاشت برنج ش با آنها برخوردی نمیشود اما از حمایت یا مزایایی مانند ماشین آلات کشاورزی و قیمت آب پایین تر و وام های کشاورزی خبری نخواهد بود.

محدودیت کاشت برنج در دو استان گیلان و مازندران

با توجه به این که بخش اعظمی از آب مصرفی در حوزه صنعتی نیز مصرف میشود گفت الگوهایی برای مصرف بهینه آب در حوزه صنعت نیز اجرا خواهد شد .

وی در انتها گفت درباره کشت جایگزین برنج نیز اقداماتی در استان های بوشهر و هرمزگان انجام شده است و وزارت جهاد کشاورزی نیز مکلف شده است در سایر استان ها کشت جایگزین را اعلام کند

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن