برنج ایرانی

برنج ندا ( شمشیری ) + قیمت

برنج ندا یکی از گونه های اصلاح شده و پر محصول است که به نوعی تراریخته نیز به حساب می آید. این برنج بیشتر در استان مازندان کاشته میشود و در ظاهر بسیار شبیه به طارم است. ما در این مطلب از سایت بانک اطلاعاتی برنج میخواهیم این نوع پرمحصول را بررسی کنیم

تاریخچه برنج ندا

این برنج در سال ۱۳۷۶ توسط سازمان تحقیقات برنج استان مازندران معرفی و در بیش از ۵۰ هزار هکتار از زمین های استان مازندان کاشته شد. البته تحقیقات ابتدایی در خصوص آن را سال ۱۳۶۴ میدانند.

برنج های پرمحصول معمولا از ادغام چند رقم محلی و تغییر ساختار آن به وجود می آیند. برنج ندا نیز از ترکیب سه نوع سنگی طارم ، حسن سرایی و آمل سه به وجود آمده است که سنگی طارم و حسن سرایی از برنج های محلی و باکیفیت و آمل سه پرمحصول است.

نام دیگر این برنج شمشیری است البته به دلیل ویژگی های ظاهری نزدیک به طارم به آن طارم ندا هم گفته میشود

ویژگی های ظاهری وپخت

برنج ندا بسیار شباهت به طارم دارد و شناسایی آن برای افرادی که شناخت کمی دارند بسیار دشوار خواهد بود. از ویزگی های ظاهری این برنج میتوان به طول حدود ۷ میلیمتر و همچنین عرض ۱٫۹۵ میلیمتر اشاره کرد. همانظور که مشخص است برنج شمشیری ( ندا )در مقایسه با برنج های دیگر مقداری کوتاه تر است که البته در هنگام پخت جبران خواهد شد و طول آن به ۱۰٫۵۲ میلیمتر میرسد. البته نمیتوان این برنج را خوش عطر و طعم دانست و معمولا مورد سوء استفاده قرار گرفته و با طارم مخلوط میکنند و با قیمت بالاتر به فروش میرسانند.

ظاهر این برنج ، سفید و شفاف و مایل به شیشه ای است و دارای ارزش غذایی متوسط است.

برنج ندا بعد از پخت دارای ماندگاری خوبی است دیرتر از سایر نوع های پرمحصول خشک خواهد شد.

در زمان معرفی ، برنج شمشیری بسیار مورد توجه زارعین قرار گرفت. از جمله دلایل آن را میتوان به نزدیکی ظاهری بسیار زیاد با طارم، پر محصول بودن و همچنین مقاوم در برابر آفات بودن اشاره کرد. همچنین این برنج حدود ۷ الی ۱۰ روز زودتر میرسد

معمولا اکثر برنج ها امکان کاشت بر روی زمین های شمال کشور را دارا هستند ولی معمولا به دلایلی کشاورزان رقبت به کاشت آن نمیکنند. برنج ندا نیز به دلیل این که توسط سازمان تحقیقات برنج مازنداران به کشاورزان معرفی شد به همین دلیل بیشتر در همین استان کاشته میشود.

از ویژگی های برنج ندا میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  • +برنج شمشیری دارای محصول دهی مناسبی است که در حدود ۸ تن در هر هکتار است
  • +ظاهر مناسبی مانند برنج طارم دارد
  • +در هنگام پخت به اصطلاح خوب ری میکند
  • +۷ الی ۱۰ روز زود تر میرسد
  • +در برابر آفات مقاوم است که همین باعث میشود از سموم کشاورزی کمتر استفاده شود و برنج سالم تر باشد.
  • – برنج شمشیری ،  تراریخته است
  • -مورد سوء استفاده قرار میگیرد و با نوع برج طارم مخلوط میشود و با قیمت بالا تر به فروش میرسد
عکس برنج ندا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن