اخبار برنج

ثبت ملی برنج فریدونکنار + نشان ملی

برنج فریدونکنار یکی از مرغوب ترین برنج های تولید شده در شمال کشور است. در شالیزار های این منطقه به علت کیفیت بالای زمین و همچنین منابع مورد نیاز برای کشت برنج و شالیکارانی با تجربه برنج تولیدی دارای کیفیت بالایی خواهد بود.

در نوروز ۹۵ اولین جلستات مربوط به تهیه نشان ملی برنج فریدون کنار آغاز شده بود که بر اساس تحقیقاتی که انجام گرفت ، تمایز این برنج با سایر برنج ها مشخص شد.

ثبت ملی نشان ملی برنج فریدونکنار

برنج طارم فریدون کنار دارای همه ویژگی های یک برنج مرغوب را داراست. از عطر و طعم مناسب گرفته تا محصول دهی مناسب و در نهایت بازار پسندی بسیار خود. در تولید این برنج ها از سموم و کود های شیمیایی کمتر استفاده شده و همین باعث منحصر به فرد شدن آن میشود.با مقایسه ای که در برنج های تولید فریدونکنار ، آمل ، محمود آباد و بابلسر انجام شد مشخص شد که این برنج های این شهرستان از لحاظ پخت و ری دادن و قد کشیدگی دارای وضعیت بهتری بود.

با وجود مشکلاتی که در زمینه حفظ نام و برند این برنج وجود داشت بالاخره در خرداد ۹۶ این اتفاق خوب به وقوع پیوست و برند و نشان ملی این برنج ثبت ملی شد.این کار قدیمی بزرگ در ارتقای این محصول و حمایت از برنج کاران این شهرستان است.

اکنون کشاورزان این منطقه میتوانند برنج خود را با نام برند خود به بازار های کشور ارسال کنند. در چند سال اخیر شاهد این موضوع بودیم که بسیاری از افراد برنج های دیگر را به عنوان برنج فریدونکنار به فروش میرساندند که لطمه ای به اعتبار برنج های تولیدی این شهرستان بود . اما با این اتفاق تا حدودی از کلاهبرداری های اینچنین جلوگیری میشود.

نشان ملی و لوگوی این برنج را در زیر برای شما قرار خواهیم داد. مسئول ثبت این نشان درباره رنگ های به کار رفته در این نشان نیز توضیحاتی را ارائه داد: رنگ سبز مرکز دایره نشان از سرسبزی و کشاورزی ، رنگ آبی نماد دریاست و دانه های برنج نیز نشان از خورشید هستند و کلمه برنج فریدونکنار نیز در مرکز آن درج شده است

این نشان در تاریخ ۳۰ خرداد ۹۶ نیز در اداره کل حمایت از مالکیت صنعتی وزرات صنعت و معدن و تجارت به ثبت رسید.

نماینده بابلسر نیز درباره مشکلات برنج های با کیفیت شمالی به خصوص برنج فریدون کنار نیز به موارد زیر اشاره کرد:

  • هزینه کاشت و برداشت برنج با قیمت فروش آن همخوانی ندارد
  • مشکل واردات برنج همچنان وجود دارد و باید از واردات این محصول درهنگام برداشت برنج جلوگیری به عمل آید تا کشاورزان در هنگام فروش با مشکل مواجه نشوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن