مقالات برنج

جوکول ( نوبرانه برنج ) چیست؟

یکی از محصولاتی که از شلتوک برنج گرفته میشود جوکول است که اصطلاحی گیلکی است. در ادامه درباره این رسم برای شما توضیحاتی را ارائه خواهیم داد

جوکول چیست؟

جوکول اصطلاحی گیلکی است که دارای دو بخش “جو” به معنی برنج و “کول” به معنی نارس است . در کل به برنج نارس جوکول گفته میشود.  این برنج نارس بسیار معطر و دارای رنگی زرد است. این محصول درواقع نوبرانه برنج است و نوید بخش رسیدن آن است. این محصول معمولا در اواسط مرداد ماه به مقدار کم چیده میشود به عنوان تنقلات مورد استفاده قرار میگیرد.

جوکول برنج چیست؟

طرز تهیه جوکول

حدود چند هفته مانده به رسیدن کامل برنج ، کشاورزان مقداری از شلتوک زمین خود را به صورت نارس چیده و بعد از دود دادن و پوست کندن به صورت خام مصرف میکنند. جوکول دارای بافتی نسبتا نرم است (البته نه به مانند برنج های پخته  یا نیم پز شده !)

این برنج نارس هر چه تازه تر باشد نرم تر و خوش طعم و عطر تر است و رفته رفته سفت خواهد شد. در گذشته اکثر کشاورزان این رسم را اجرا کرده و جوکول گیری را انجام میدادند اما امروزه این رسم در حال از بین رفتن است و البته برنج هایی که اکنون کاشته میشود از نوع باکیفیت نیست و عطر اصلی جوکول را نمایان نخواهد کرد. جوکول شلتوک هایی مانند هاشمی و صدری و … دارای بافتی بسیار لطیف و نرم است وجوکول برنج های پرمحصول سفت اند.

عکس جوکول برنج

این عملیات تبدیل شلتوک به جوکول همانند پوست کندن برنج در کارخانه است اما به دلیل این که امکان انتقال آن به کارخانه نیست با دستگاه های محلی مانند “جاکو”  اقدام به پوست کندن آن میکنند. البته با کوبیدن و همچنین الک کردن میتوان تا حدودی این جوکول را درست کرد اما روشی طولانی است.

در زمان برداشت برنج رسومی مانند جوکول گیری اجرا میشود و از جوکول تهیه شده به عنون سوغات و هدیه و شیرینی مورد استفاده قرار میدهند. با این محصول ها میتوان حلوای  “جوکول کو” درست کرد که حلوایی فصلی است و فقط در همین زمان امکان تهیه آن وجود دارد.

 جشنواره جوکول گیلان

این جشنواره با زمان برداشت جوکول یکسان است و زمان آن معمولا در اواسط مرداد ماه است . در این جشنواره که در استان گیلان برگزار میشود انواع بازی های محلی اجرا و شیرینی های محلی نیز به معرض فروش قرار میگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن