اخبار برنج

کشت برنج در اصفهان باز هم کمتر شد و به زیر هزار هکتار رسید

با توجه به قانون محدودیت کاشت برنج فقط در استان های شمالی کشور ، در استان های دیگر این محدودیت در حال اعمال است و رفته رفته بر وسعت این شالیزار های برنج کاسته میشود. امروز (۳۱/۰۲/۹۸) اصغر محسن زاده کرمانی  معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در جلسه ای که برگزار شد اعلام کرد اراضی زیر کشت برنج در سال جدید به کمتر از یک هزار هکتار رسیده است این در صورتی است که در سال ۷۵ این مقدار حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ هکتار بود که اکنون به کمتر از ۶۰۰ هکتار رسیده است.

با توجه به مشکل کم آبی که در استان های مرکزی کشور وجود دارد باید از کاشت برنج که خود نوعی محصول غرقابی است در این نواحی جلوگیری شود. البته هنوز محصولاتی مانند یونجه و چغندر قند کاشته میشود که حتی میتوان گفت مصرف آن نسبت به برنج زیاد تر است و باید فکری به حال این موضوع نیز شود.

البته این قانون که توسط وزارت جهاد کشاورزی در حال اجرا است دارای برنامه هایی نیز برای معرفی الگوی جدید کشت برای جایگزینی با محصول برنج ست که بسته های حمایتی نیز در آن در نظر گرفته شده است. در تعدادی از شهرستان های استان اصفهان نیز محصول برنج با محصولاتی  مانند ارزن دم روباهی ، لوبیان چشم بلبلی ، تنباکو ، کینوا ( خاویار گیاهی ) کنجد و ذرت شیرین  که نیاز به آب کمتری برای رشد دارند ، در حال جایگزینی است.

کاشت برنج در اصفهان به زیر 1000 هکتار رسید

در این طرح باید تکلیف زمین هایی که امکان جایگزینی ندارند هم تعین تکلیف شود. وی همچنین درباره محصولات جایگزین به این مورد نیز اشاره کرد که چند طرح مطالعاتی در حال انجام است که کشت های هوازی و خشکه کاری برنج اجرا شود که نیاز به آب کمتری برای رشد داشته باشد. در این روش از بذر پاشی استفاده میشود و به جای کشت سنتی که حالت غرقابی دارد از روش های نوین استفاده خواهد شد. این طرح نیز در زمینی به مساحت ۳ هزار هکتار در اطراف اصفهان در زرین شهر در حال اجراست.

این روش چند دوره ای است که در استان فارس به کار گیری میشود که میتوان از تجربه این کارشناسان برای انتقال آن به اصفهان نیز استفاده کرد.

لازم به ذکر است که حدود ۲۴ برنامه در حوزه آب در بخش های مدیرت منابع آبی استان و محیط زیست و فضای سبر و کشاورزی و … تصویب شده است

استان اصفهان دارای ۵۶۴ هزار هکتار زمین های کشاورزی است که به دلیل کمبود های آبی در این دوره های اخیر فقط حددود ۲۰۰ هزار هکتار آن به زیر کشت رفته است. این استان دارای بیش از ۱۸۰ هزار کشاورز است که این جمعیت حدود ۱۲ درصدر شاغلان کشاورزی کشور را تشکیل میدهد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن