مقالات برنج

شپشک برنج چیست؟ راه های رهایی از آن

در صورتی که برنج خریداری کرده اید و مصرف میکنید با آفات آن نیز آشنایی دارید. در اینجام منظور از آفات برنج شپشک و یا حشره برنج است.در این مطلب از سایت بانک اطلاعاتی برنج به سراغ این موجود تیره رنگ آمده ایم تا روش های پیشگیری و از بین بردن آن را بشناسیم.

شپشک برنج چیست؟

این حشره یک از آفات برنج است و دارای اندازه حدود ۲ میلمتر خواهد بود. و میتواند تا ۲ سال نیز عمر کند. با ایجاد موقعیت رشد میتوانند به سرعت زیاد شده و غلات و برنج شما را از بین ببرند. این حشرات امکان پرواز نیز دارند اما مسافت آن زیاد نیست و بیشتر به آنها کمک میکند تا پرش بلند تری داشته باشند. رنگ این حشرات بین طیف قهوه ای تا مشکی است و ماده های آن میتوانند روزی ۲ الی ۳ تخم بگذارند و در سال حدود ۳۰۰ تخم بگذارند.

تخم های آن در درون برنج گذاشته میشود و لارو ها از برنج تغذیه کرده و پس از رشد کردن بیرون می آیند.

این آفت باعث خرد شدن برنج شده و برنج را به صورت آرد در می آورد که قابل مصرف نخواهد بود.

نام دیگر این حشره به گویش محلی گیلان خرک گفته میشود.

شپشک و حشره برنج چیست؟

شپشک برنج چگونه ایجاد میشود؟

این آفات ممکن است از چندین جا به برنج سرایت کنند.

  • ممکن است این آفات در هنگام کاشت و برداشت به همراه شلتوک برنج باشند و در هنگامی که امکان رشد برای آنها فراهم شد بیرون بیایند. این مورد به دلیل این که مقدار زیادی سم در هنگام کاشت و برداشت زده میشود تقریبا صفر است.
  • در هنگامی که برنج در مکانی گرم و مرطوب نگهداری شود باعث هجوم این آفات به سمت این برنج ها خواهد شد.
  • از دلایل عمده بروز این آفات انبار شدن مقدار زیادی برنج بدون اصول بر روی یکدیگر است و معمولا برای برنج های قدیمی بیشتر اتفاق خواهد افتاد.

آیا شپشک برنج  برای انسان ضرر دارد؟

درباره این سوال تحقیقات زیادی انجام شده است و پاسخ به آن منفی است. این حشرات امکان گاز  گرفتن و نیش زدن انسان را ندارند و عامل انتقال بیماری نیز نیستند اما وجود انها میتواند باعث از بین رفتن برنج و غلات شما شوند.

حشره و شپشک برنج

حال به سراغ شیوه های از بین بردن و پیشگیری از این آفات برویم.

چگونه شپشک برنج را از بین ببریم؟

در صورتی که برنج شما دچار این آفت شده است ابتدا تمامی غلات و برنج های خود را بررسی کرده و به مکانی دیگر منتقل کنید. سپس انبار خود را تمیز کرده و از عدم وجود لارو و شپشک های برنج مطمئن شوید. بعد از انجام روش هایی که در ادامه به شما خواهیم گفت میتوانید آنها را در انبار از بروز دوباره این مشکل جلوگیری کنید.

قرار دادن در فضای باز

در صورتی که مقدار برنج آفت زده شما زیاد است میتوانید با قرار دادن در فضای باز و تابش نور آفتاب برنج را از شپشک جداکنید. البته توجه داشته باشید که نور آفتاب امکان شکستن برنج را افزایش خواهد داد .پس سعی کنید زمان کمی را در مقابل نور خورشید قرار دهید. این کار را نیز در فضایی دور از خانه انجام داده تا امکان پخش شدن آن در خانه را کاهش دهید.

فریز کردن

در صورتی که برنج شما کمتر است میتوانید در فریز قرار داده تا شپشک ها و لارو های آن از بین بروند . حدود ۳ الی ۴ روز برای این کار مناسب خواهد بود. بعد از این کار برنج را در بسته بندی جدید قرار دهید.

برگ بو یا چریش

این آفات به بو بسیار حساس هستند و شما میتوانید با قرار دادن این برگ ها باعث دور شدن شپشک ها از برنج شوید. استفاده از این برگ ها یک روش سالم محسوب میشود

میخک

این ماده را نیز میتوانید از عطاری ها خریداری کرده و در کیسه برنج قرار دهید . البته این روش بیشتر جنبه پیشگیری دارد اما میتواند باعث جلوگیری از رشد آنها نیز شود.

جعبه کبریت

این مورد شاید برای شما نیز جالب به نظر برسد اما همانطور که در بالا اشاره کردیم این حشرات به بو حساس هستند و وجود گوگرد در این کیسه ها میتواند باعث فراری دادن این حشرات شود

قرص سیر یا برنج

یک روش خطرناک ولی کاربردی است. قرص برنج که قابلیت تصعید دارد و سریعا از حالت جامد به گازی تبدیل میشود نیز روش مناسبی است. در این روش سعی کنید قرص را از دانه های برنج  جداکنید. جای کبریت گذینه مناسبی خواهد بود. این روش را درون خانه و محیط های بسته انجام ندهید زیرا دارای موادی سمی است و میتواند باعث ایجاد مشکلاتی در انسان شود. به شما پیشنهاد میکنیم ابتدا روش های اشاره شده در بالا را انجام داده و به این قرص ها به عنوان آخرین روش نگاه کنید. البته بر اساس گزارش ها هیچ گونه مشکلی برای برنج ها به وجود نخواهد آمد.

در هنگام شستن برنج نیز  میتوانید از آب گرم استفاده کرده تا این حشرات و لارو های برنج را از بین ببرید. در مطلب بهترین روش شستن برنج توضیحاتی را ارائه دادیم.

در صورتی که برنج شما به مدت زیادی شپشک زده است و برنج به حالت آردی در آمده ، بهتر است که از نگهداری آن صرف نظر کنید و اقدام به خرید برنج تازه نمایید. در غیر این صورت میتوانید مراحل بالا را انجام دهید.

چگونه از شپشگ زدن برنچ جلوگیری کنیم؟

مواردی که در بالا اشاره کردیم مربوط به از بین بردن برنج. البته در لابه لای آن به روش های پیشگیری نیز اشاره کردیم. در پایین به صورت تکمیلی به مواردی اشاره میکنیم.

  • سعی کنید برنج ها را در کیسه های نخی و در اندازه های ۱۰ کیلوگرمی نگهداری کنید. این کار باعث کاهش رطوبت و جلوگیری از رشد این آفات میشود
  • مکان نگهداری باید خشک و خنک باشد. این آفات در محیط های گرم و مرطوب رشد میکنند.
  • مقدار برنج کمی بخرید. سعی کنید برنج را به صورت کلی خریداری نکنید. این کار باعث مشکلاتی در نگهداری برای شما میشود
  • به صورت منظم اقدام به بررسی و تمیز کردن محیط نگهداری برنج کنید
  • در صورتی که برنج را در ظرف های مخصوص نگهداری میکنید سعی کنید دارای کیفیت مناسب باشد.( در مطلب بهترین ظرف برنج توضیحاتی را ارائه دادیم.)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن