اخبار برنج

نظارت بر کارخانه های شالیکوبی در شهرستان آستارا

با نزدیک شدن به فصل برداشت برنج کارخانه های شالیکوبی نیز فعالیت خود را شروع کردند. در این کارخانه ها شلتوک خام برنج  با انجام عملیاتی به صورت برنج سفید تبدیل میشود. آستارا دارای حدود ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین زراعی است که ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار آن به کاشت برنج تخصیص داده شده است. بر اساس آمار ها تعداد شالیکوبی هایی که در این شهرستان اقدام به فراوری برنج میکنند نیز ۱۲ عدد اعلام شده است.شیوه کار این کارخانه ها به این صورت است که بعد از تبدیل به برنج سفید هزینه این عملیات را یا به صورت نقد و یا به صورت برنج دریافت میکنند. این مقدار بر اساس مصوبه سازمان جهاد کشاورزی خواهد بود.

محسن آهنی رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان آستارا گفت این مقدار در سال جاری برای هر کیلوگرم شلتوک ۳ هزار و ۷۰۰ ریال است که کشاورزان میتوانند به ازای هر ۱۰۰ کیلوگرم برنج فراوری شده ۲ کیلو و پانصد گرم به شالیکوبی پرداخت کنند.

نظارت بر کارخانه های شالیکوبی آستارا

این نرخ به دهیاران و کارخانه های شالیکوبی نیز اعلام شده است و مدیران باید از طریق برگه ای به کشاورزان نیز اطلاع رسانی کنند. وی همچنین گفت امسال نظارتی بر عملیات این کارخانه ها نیز اعمال خواهد شد و در دو فاز اجرا خواهد شد.فاز اول تا ۱۵ شهریور و فاز دوم آن از ۱۰ مهر تا ۱۰ آبا خواهد بود. در صورتی که کشاورزان تخلفی در این شالیکوبی ها نیز مشاهده کردند میتوانند به شماره ۱۲۴ اطلاع دهند.

لازم به ذکر است که آستارا سالانه حدود ۱۵ هزار تن شلتوک تولید میشود که در کارخانه های مذکور به برنج تبدیل میشوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن