اخبار برنج

قیمت واقعی برنج در تهران ۲۳ هزار تومان است

قیمت برنج در استان تهران و سایر شهرستان ها به حدود۲۷ الی ۳۰ هزار تومان رسیده است و همین افزایش قیمت باعث ایجاد مشکلاتی در مصرف این کالای اساسی شده است. این در حالی است که قیمت این محصول در شالیزار های شمال کشور بسیار پایین تر است. جمیل علیزاده شایق ، دبیر انجمن برنج کشور در اینبار توضیحاتی را ارائه داد.

قیمت برنج در تهران 23 هزار تومان است

وی در این باره گفت قیمت برنج ایرانی در شمال کشور زیر ۲۰ هزار تومان است و این در حالی است که تفاوت قیمت این برنج به نزدیک به ۱۰ هزار تومان رسیده است و این ناشی از ضعف عملکرد دستگاه های نظارتی است.

وی درباره قیمت واقعی برنج در استان تهران نیز قیمت بین ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان را منطقی دانست و این با احتساب سود فروشنده خواهد بود.

از دیگر دلایل افزایش قیمت این محصول کرایه مسیر استان های شمالی تا تهران است که با بررسی های انجام گرفته این مقدار بسیار ناچیز خواهد بود و دلیل مناسبی برای این افزایش قیمت نیست. لازم به ذکر است که برای حمل ۲٫۵ تن برنج به تهران حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه اخذ میشود(حدود ۱۲۰ تومان به ازای هر کیلوگرم)

مشکل ، کمبود برنج نیست

از دیگر دلایل افزایش ناگهانی برنج به کمبود برنج استناد میکنند. به گفته وزارت جهاد کشاورزی تولید برنج کشور ۲٫۴ کیلوگرم است، ضمن این که برداشت محصول کشت دوم نیز به این مقدار اضافه خواهد شد. در سال جاری در استان های غیر از دو استان شمالی کشور نیز عملیات شالیکاری انجام شد. در استان خوزستان حدود ۱۰۰ هزار هکتار و سیستان و بلوچستان ۷ هزار هکتار برنج کاری صورت گرفته است.

کاری برای کاهش هزینه تولید برنج صورت نگرفت.

هزینه تولید برنج در کشور بسیار بالاست و هنوز در بسیاری از مناطق این محصول به صورت سنتی کاشته میشود. میتوان دلیل این هزینه بالای تولید را عدم حمایت دولت از این قشر دانست. ماشین آلات کشاورزی به صورت داخلی تولید نمیشوند و قیمت نوع خارجی آن نیز بسیار بالاست و به همین دلیل امکان استفاده از این ماشین آلات برای تمام کشاورزان وجود ندارد.

عدم آموزش نیز به صورت غیر مستقیم باعث افزایش هزینه های تولید این محصول میشود. به صورتی که کشاورزان در شیوه کود دهی و مقدار و زمان آن اطلاعی ندارد و ممکن است باعث از بین رفتن بخش اعظمی از تولیدات خود شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن